ponedjeljak, 23. svibnja 2016.

Radovi u maju


Pored odmora i  uživanja u jednom od najleših meseca u svakom vrtu, korisno je uraditi sledeće radove.



Okopati i prihraniti biljke, posebno mlađe i skoro posađene. Okopavanje mnogo znači,  biljka lakše usvaja vodu i hranu. Kada su biljke okopane tada košenje trave oko njih neće oštetiti samu biljku. Primetio sam da košenje trimerom često ošteti biljke. To se odmah ne primeti, struna "oguli" koru i biljka boluje ili se kasnije osuši.

Prihraniti travnjak da bi bio gust i dobio dobru i zelenu boju. Koristeći običnu N:P:K prihranu često trava ne usvoji doboljno hrane ako su kišni dani ili visoka temperatura bez padavina. Najbolje je prihranjivati đubrivom koje ima kontrolisano otpuštanje hranljivih materija. To su đubriva koja u idealnim uslovima vlage i temperature travi daju hranu. Ono se razlaže po nekoliko meseci i daje ujednačen rast i boju.



Precvetale žbunove i biljke sada orezati, da biljka spremi cvetne pupoljke za narednu sezonu. To je pravilo i za orezivanje većine žbunova. Čim prođe cvetanje, makaze u ruke i po želji oblikovati. Što se više reže, forma biljke je sve gušća i izgleda dekorativnije.



Posle više kišnih dana, moguća je pojava raznih štetočina koje napadaju najčešće ruže, cveće i ukrasno šiblje. Nazivi preparata se često menjaju, ne morate pamtiti već u najbližoj poljo-apoteci objasnite koji su problemi na biljkama i odmah tretirajte. Najvažnije je reagovati na vreme.


Cveće na terasama, priprema počinje



Ako volimo i bavimo se gajenjem cveća, onda spremni dočekujemo  početak cvetne sezone sa raskošnim prelivima boja, na našim prozorima i balkonima.

Naša čula smo pripremili  za očekivanu svečanost cveća, za nakit čudesnih boja i nastojali smo da pravila o slaganju boja i kontrastima primenimo na fasadama. Odlučili smo da ovo ili ono, u odnosu na prošlu godinu, treba popraviti ili izmeniti, a to će doneti nove uspehe.



Pravljenje radnog plana je od velike koristi, jer, vreme početka rasta ne sme se prepustiti slučaju. Jesmo li pripremili ili kupili odgovarajuću zemlju?  Jesu li saksije temeljno očišćene i dezinfikovane? Šta je sve potrebno biljkama za napredovanje i koliki će biti predpostavljeni troškovi? Ne treba štedeti na pogrešnim stavkama, računajući da će, na primer, biljke 2-3 godine ostati u istoj zemlji.





Posle zime isušena zemlja u balkonskim žardinjerama  je  samo mrtva materija, puna štetnih izlučevina korena, soli, bakterija, gljivica, jaja i larvi raznih štetočina. Svaka biljka treba tu i tamo da bude premeštena u novu, zdravu zemlju u kojoj će se koren iznova razviti. Kod balkonskih biljaka se ova potreba za razvijanjem javlja kao godišnje obnavljanje tla. Ova mera je sigurno garancija za neoštećeni koren za vreme leta. Naročito kod MUŠKATLI koje često napadaju podmukle gljivice i bakterije, neophodno je potrebno pre punjenja saksija novom, po mogućnosti, sterilnom zemljom, temeljno  ih očistiti sa četkom i vrućom vodom.


Kakva zemlja je potrebna?
U jednoj bašti preporučuju se različite biljke, na osnovu njihovih specifičnih zahteva različite vrste podloga. Za optimalan cvetni nakit neophodno je pokloniti dužnu pažnju izboru odgovarajuće podloge. U prodavnicama, podloga koja se nudi većinom je suviše „laka“, što znači da je udeo treseta u njoj veliki. Ovakva podloga bila bi dobra za begonije i fuksije, ali muškatle, petunije, karanfili i dr. vrste vole  nešto težu podlogu, sa glinom, koja je manje suva. Biljke u njoj duže ostaju zdravije i  jače. Za „laku“ tresetnu podlogu preporučuje se dodavanje 30-50% srednje jake zemlje ili baštenske zemlje, ali ne treba da bude ni previše rastresita. Optimalno primanje vazduha i vode obezbeđuje se u  podlozi dobijenoj mešanjem jednakih delova gline i humusa sa postojećom podlogom.


Kako popraviti rupu u gipsanom zidu






Manje rupe u gipsanom zidu možete lako da popravite. Ali ako je rupa veća, morate da postavite parče gipsa unutar rupe, inače će gips za popunu jednostavno da upadne u rupu.
Kako popraviti rupe u pregradnom gipsanom zidu

Korak 1:
Najpre skalperom sredite ivice oštećenog dela. Zatim od nekog preostalog komada gipsanog zida isecite parče za zakrpu koje može da prođe kroz rupu, ali koje je malo veće od nje.

Korak 2:
Izbušite rupu kroz središnji deo zakrpe i provucite kanap kroz rupu. Sa zadnje strane zakrpe vežite ekser, a sa prednje strane napravite čvor.

Korak 3:
Nanesite gips oko ivica zakrpe. Nakog toga uhvatite kanap i ugurajte zakrpu kroz rupu.

Korak 4:


Povucite kanap i namestite zakrpu na odgovarajuće mesto. Držeči kanap zategnuto dodajte gips u rupu sve dok se ne izjednači sa okolnim zidom. Da bi zakrpa čvrsto stajala sve dok se gips ne stegne, na kanap možete privezati olovku ili štapić kako bi ga lakše zategli.



nedjelja, 22. svibnja 2016.

Napravite geometrijske držače za vazdušne biljke




Nega vazdušnih biljaka je veoma jednostavna zbog činjenice da im je skoro samo vazduh potreban da bi preživele. Zbog toga se, pored saksija, mogu gajiti i u neobičnim držačima koji ne sadrže zemlju.


Ovaj geometrijski držač izgleda svedeno i elegantno, a veoma je lako napraviti razne varijante koje posebno deluju interesantno kada se okače u grupi. Kako biste napravili držače različitih oblika, dovoljno je da promenite dužinu mesinganih cevi koje se koriste za gornju polovinu držača.

Potreban materijal:

Mesingane cevi prečnika 3 mm
Tanka pocinkovana žica
Rezač za cevi / mala testera
Vazdušne biljke

Način izrade:

Držač za jednu biljku






subota, 21. svibnja 2016.

VRTNA BORUDRA, NEZAOBILAZNA DVORIŠNA DEKORACIJA



Vrtne bordure ili ivičnjaci za vrt se koriste za odjeljivanje površina. Pomoću njih odvojićete cvjetnu gredicu od vrtne staze ili prilazni put za garažu od tratine. Vrtni ivičnjaci su dekorativni element u dvorištu koji pravilno upotrijebljeni mogu imati značajan uticaj na izgled vašeg dvorišta.


Vrtne bordure imaju zadatak da definišu pojedine dijelove dvorišta. One mogu biti od različitih materijala i različitog izgleda. Mnogi ih upotrebljavaju u svome vrtu a nisu ni svjesni značaja vrtnih ivičnjaka za cjelokupni izgled vrta. Za izgradnju vrtnih bordura možete upotrijebiti predfinisane dekorativne elemente koje možete kupiti u svakom malo bolje opskrbljenom vrtnom centru ili ih možete i sami napraviti od stare cigle, kamena, drveta …

Stare cigle su materijal koji će se najbolje uklopiti u vrtove klasičnog stila. Jeftini su a možete koristiti i crvene i žute cigle. Cigle možete koristiti kao vrtne ivičnajke na više načina: položite ih uspravno jednu uz drugu, polegnite ih na širu stranu i redajte jednu uz drugu ili ih okrenite dijagonalno, u tom slučaju moraćete ih bar 1/3 ukopati u zemlju. Prilikom redanja cigle koja će služiti kao vrtna bordura uvijek iskopajte mali kanal u koji stavite sloj pijeska pa tek onda redajte cigle.


Betonski ivičnjaci su relativno jeftini. Danas postoji veliki izbor betonskih ivičnjaka. Koristite ih na mjestima gdje ih nećete pomjerati, npr. kao granicu između prilaznog puta za garažu i travnjaka. Postoje različiti načini redanja betonskih ivičnjaka a jedan od zanimljivijih je u vidu talasa. Kada se betonske bordure podižu i spuštaju stvarajući izgled valova.



Kamen je materijal koji će vašem vrtu dati prirodan izgled. Kamen je izuzetno dugotrajan materijal koji godinama dobije lijepu patinu. Kao vrtnu borduru kamen možete slagati na mnogo načina. Možete kupiti kamen u vidu kamenih kocki ili grubo sječenog kamena. Međutim, kamen možete i sami da sakupite. Slično se postavlja kao i cigla. Obavezan je kanal na čije dno trebate staviti pijesak. Ako kamen slažete u nekoliko redova biće vam potrebno neko vezivo.



Drvene vrtne bordure mogu biti u vidu: ogradica, stubića, gredica i sl. Drvo je materijal koji se najlakše obrađuje i najjeftiniji je. Obavezno je da drvo zaštitite od propadanja a za shabby chic izgled ogradu prebojite bijelom bojom. Takođe, možete kupiti i gotove dijelove za ogradu. Stubiće zaštitite a potom ih jedan do drugog zabodite u zemlju. Rustičan izgled postignite tako što ćete u zemlju gusto zabosti deblje grančice visine oko 20cm međusobno ih povežite žicom ili ih redajte između dvije letve kako bi zadržale oblik.






Bordure u vrtu mogu biti i biljke. Bitno je da su biljke niske i zelene preko cijele sezone. Sadite ih gušće nego što bi inače i pincirajte kako bi izdanci bili što gušće raspoređeni.





Pored nabrojanih postoje i druga rješenje za vrtne bordure a neka od njih su plastični ivičnjaci, flaše, valoviti lim itd. Uvijek imajte na umu da vrtna bordura treba da se uklopi u stil u kome je vaš vrt.








Ceo život potpuno pogrešno slažete čarape, ovo je pravi i jedini način




Verovatno ceo život slažete čarape na isti način, ali kada vidite kako to radi ova devojka, shvatićete da ste sve radili pogrešno.

Za mnoge ljude organizacija prostora i pronalaženje mesta može biti pravi izazov, posebno kada su u pitanju ormari i komode.
Kratak video Klare Egilson će vam otkriti sjajan način da uštedite prostor i da uvek nađete čarape u paru!






Većina ljudi pakuje čarape tako što ih srola, odnosno razvuče vrh jedne čarape, izvrne ga i obuvati i drugu čarapu. Međutim, ovako one zauzimaju više prostora i lako se raspare, a svi znamo da je posle gotovo nemoguće ponovo ih spariti.
Zato je pakovanje čarapa ovim metodom sjajno. One se svedu na mali kvadratić, pa se lako slažu u fioke i vrlo teško se raspare. Pogledajte kratko uputstvo i budite sigurni da ćete odmah početi ovako da slažete svoje čarape.


Izvor : http://zena.blic.rs/

Kada vidite kako ovaj čovek seče ananas, nećete ga NIKADA više seći drugačije!



Svi mi obožavamo ananas, ali sečenje ove ukusne voćke može da bude jako frustrirajuće. Ili je kora predebela pa veći deo bacite, ili se potpuno izbodete na njegove bodljice. Uz ovaj metod vašim mukama će doći kraj.

Video koji se pojavio na internetu pokazuje nam potpuno briljantan i brz način ljuštenja ananasa jednog uličnog prodavca.





Kao što možete videti, on jednostavno odseče jedan kraj, iseče oko kore jako oštrim nožem, a onda secka linije unutar samog ananasa. Istu stvar uradi i sa druge strane, izvuče sredinu i savršeni komadići ananasa sami ispadaju. Kora ostaje besprekorno izdubljena i netaknuta, a nakon ovoga je možete osušiti i koristiti kao ukras!




LOZE KOJE ĆE UKRASITI VAŠ VRT


Loze su biljke koje će ukrasiti mjesta koja bi inače bila gola i dosadna. Takođe, one će stvoriti privatnost na mjestima gdje ne želite da vas posmatraju radoznale oči. Bilo da izaberete loze koje cvjetaju ili one koje su samo zelene sigurni smo da će vam naši prijedlozi dobro doći.


Lonicera caprifolium ili orlov nokat – je loza koja cvjeta od maja do jeseni. Vrlo je otporna a nerijetko zadrži svoje listove i tokom zime. Cvjetovi su mirisni u obliku trube i javljaju se u nekoliko boja. Posebno su lijepe bijele lonicere. Mogu da narastu i do 6 metara. Sadite je da se penje po ogradama, pergolama ili ljestvama. Sadi se u proljeće ili u jesen. Razmak između dvije biljke ne bi trebao biti manji od 2m. Svako proljeće je potrebno oko stabla razbacati sloj komposta a preko njega sloj pokrivke za tlo koja će spriječiti pretjerano isušivanje zemlje. Nakon cvjetanja uklonite što više uvelih cvjetova. Može se šišati na veličinu koja vam odgovara.

Clematis ili klematis





Clematis ili klematis – svaki ljubitelj vrtlarstva bi trebao da ima klematis. Neke od omiljenih sorti klematisa su: Jackmanii, General Sikorski, Henryi i Comtesse de Bouchard. Cvjetovi klematisa su prelijepi sa šest ili sedam latica, veličine oko 15-ak cm. Ali na tržištu se mogu naći klematisi sa mnjim ili duplim cvjetovima kao i oni sa cvjetovima oblika zvona. Klematis može da naraste do 6m, ali je izuzetno lagan za uzgoj. Možete ga posaditi direktno u zemlju ili u saksiju. Boje cvjetova su: tamno crvena, boja lavande, ljubičasta ali i žuta. Da bi klematis počeo da cvjeta potrebno je da protekne nekoliko godina, da bi to ubrzali kupite biljke stare bar dvije godine. Klematis sadite na sunčanom mjestu, ali neke sorte mogu da cvjetaju i u hladu. Klematis zahtjeva dobro dreniranu ali vlažnu zemlju. Takođe, potrebna mu je balogo alkalna sredina, ako vam je zemljište kiselo pospite oko klematisa pepeo. Zalijeva se bar jednom sedmično a za vrijeme velikih vrućina svakodnevno. Pokrivka oko klematisa usporiće isparavanje vode. Klematis zahtjeva nešto po čemu će se penjati u protivnom prestaće da raste. Najbolje će poslužiti žica ili tanji konopac.Uklonite samo one izdanke koji ne odgovaraju obliku koji ste odredili ili one koji su uveli.

Campsis x tagliabuana





Campsis x tagliabuana – je nastala ukrštanjem Campsis radicans i Campsis grandiflora. Ovaj hibrid krasi otpornost na niske temperature i veliki cvjetovi. Cvjetovi su veliki, narastu do 8cm. Cvjeta od kasnog ljeta do jeseni. Campasis može da naraste u visinu do 4m. Sadite ga na toplim i sunčanim mjestima koja su zaštićena od hladnog vjetra. Voli dobro drenirana bogata hranjljivim sastojcima tla. Zalijeva se jednom sedmično sem u slučaju žarkih ljeta kada je potrebno campasis zalijevati jednom dnevno. Prilikom penjanja s vremena na vrijeme je potrebno svezati izdanke. Prvi cvjetovi će se pojaviti u trećoj ili četvrtoj godini rasta. Nakon sadnje potrebno je biljku skratiti na visinu na 15cm, nakon toga se šišaju samo oni izdanci koji su isuviše udaljeni od stabla. Obično se šiša pred kraj zime.



Wisteria ili glicinija




Wisteria ili glicinija (Plava Kiša) – je prekrasna loza, penjačica sa mirisnim grozdovima cvjetova koji cvjetaju u bijeloj, ljubičastoj ili ružičastoj boji. Cvjetaju od aprila do juna. Visterije su idelane za pergole, zidove ali mogu da rastu i u obliku žbuna. Sadite je na sunčanim mjestima u rano prolječe ili u jesen. Lako se raumnožava, jednostavno jednu lozu zakopajte u zemlju i sačekajte da prođe godina. Nakon toga je makazama odvojite od majke. Presađuje se tek u jesen druge godine. Redovno ih zalijevajte posebno ako rastu na pjeskovitom ili siromašnom tlu. Imajte na umu da biljke koje se ne zalijevaju dovoljno u vrijeme formiranja cvjetova sljedeće godine će manje cvjetati.

Humulus lupulus ili hmelj




Humulus lupulus ili hmelj – je interesantna ukrasna loza koja se svake godine sa prvim mrazom suši. Brzo raste a jo se brže razmnožava. Nekada ju je teško držati pod kontrolom jer se jako brzo razmnožava podzemnim izdancima. Vrlo je dekorativna pa je možete upotrijebiti za prekrivanje ružnih zidova. Naraste i do 9m. Listovi su svijetlo zeleni. Posebno je zanimljiva sorta Aureus. Vrlo je otporna biljka koja ne zahtjeva posebnu njegu. U jesen kada budete uklanjali biljku sa pergole obavezno nosite rukavice i odjeću dugih rukava!

Super trik! Kako da oljuštite kivi za 5 sekundi




Gotovo svi vole da ga jedu, ali kada se pomisli na čišćenje kivija koji neprestano klizi iz ruku, želja prođe i najgladnijeg. O dlačicama da i ne govorimo. Evo trika kako da za samo pet sekundi dobijte super očišćenu voćku.


Neka vam na putu do vitamina i vlakana koje sadrži kivi ne stoji njegova dlakava kora. Zboravite na nož. Potrebna vam je samo obična staklena čaša za sok. I pet sekundi vremena.

Evo kako: Prepolovite kivi po dužini. Polovinu kivija postavite uz rub čaše, pa njime izdubite voće jednim odlučnim i hitrim potezom. Dobićete maksimalno iskorišćen jestivi sadržaj voćke, koji biste u znatno većoj količini bacili klasičnim čišćenjem nožem.





Cvet od salvete kao najlepši ukras vaše uskršnje trpeze







Predlažemo vam da napravite cvetove od salveta koji se veoma lako prave, a izuzetno su atraktivni. Svi će primetiti ove jedinstvene ukrase na vašoj trpezi, a vi ćete imati dovoljno vremena da obavite sve druge pripreme.


Možete da koristite salvete od materijala koje su veće i deblje, ali i najobičnije papirne salvete će sjajno izgledati. Ukoliko izaberete neke sa uskršnjim motivom, dobićete još veseliju i šareniju dekoraciju.

Postupak je toliko lak da i deca mogu lako da ga savladaju. Pogledajte uputstvo i uverite se i sami.





Od starog jastuka napravite nešto što će svi želeti da vam ukradu





Ukoliko tražite savršen podmetač za kompjuter koji je istovremeno dekorativan i praktičan, imamo pravo rešenje za vas.

Jastuče za kompjuter je veoma praktično, možete da ga koristite kada držite kompjuter na krilu, a neće vam biti neudobno i nezgodno. Toliko je fantastično da ćete se sigurno odmah prihvatiti posla, posebno kada uzmete u obzir da većinu stvari verovatno već imate kod kuće.


Potrebno je:

– jastuk
– zihernadle
– lep materijal
– ram za fotografije sa željenom slikom
– makaze
– parče satenske trake
– malo lepka

Postupak:

Uzmite stari jastuk ili nabavite neki jeftini, otvorite ga, pa isecite komad odgovarajuće veličine. Zatim ga umotajte u jastučnicu i uhvatite zihernadlama da se ne raspadne. Ako vam je tako lakše, možete da nađete jastuče odgovarajuće veličine i da njega iskoristite za ovaj projekat.

Uzmite materijal željene boje i desena, pa umotajte jastuče u njega.

Biće vam potreban ram koji ima sa unutrašnje strane duplu ivicu. Unutrašnji deo rama uzmite i stavite na jastuk sa one strane na kojoj ste skupili materijal, pa ga raširite čvrsto i pričvrstite spoljašnji deo rama sa odabranom fotografijom preko. Učvrstite graničnike koji se nalaze sa unutrašnje strane rama.


Materijal koji je ostao da viri oko rama skupite sa dužih strana. Sa jedne kraće strane isecite materijal na šest jednakih traka sve do rama. Od njih ispletite dve pletenice, pa ih spojite zajedno u mašnu koju možete u sredini da obavijete satenskom tračicom željene boje. Traku zalepite za materijal ili je ušijte, kako vam je lakše. Ponovite postupak sa druge kraće strane jastuka.

To je to! Dobili ste divan i praktičan podmetač koji će vam sigurno olakšati rad na kompjuteru. Sjajno, zar ne?

Pogledajte ceo postupak na video-snimku:

https://www.facebook.com/buzzfeednifty/videos/1694344590820266/


Nameštaj mnogo govori o vama: Nije svejedno da li je beli ili crni, komoda ili fotelja

Uređenje doma govori mnogo toga o vama. To najbolje znaju Italijani, koji prostor nikada ne uređuju sami, već za to uvek uzimaju stručnjake. A dizajneri tačno znaju kako da urede dom ili kancelariju lekara, pravnika, poslovnog čoveka...


Razlog je jednostavan. Pravilnim izborom boja i nameštaja, u salonu nameštaja, prostor na svakog posetioca treba da ostavi utisak. A prvi utisci se najduže pamte.

Ukoliko neko želi da predstavi sebe kao zrelu i stabilnu osobu, koja uz to i pristojno zarađuje, smirene boje i klasičan nameštaj najbolji su put.

Kod takvih ljudi dnevni boravak treba da bude prostran, sa masivnom garniturom za sedenje, trpezarija je takođe masivna i sve je od punog drveta. Boje koje preovlađuju su umerene, bela, braon, bež, terakota i nežna zelena.

Ali ni to nije sve. Postoje i trikovi koje koriste italijanske arhitekte da bi neke detalje posebno istakli. I tek tada vaš stilski nameštaj može da zasija u punom sjaju.


Ako imate tamni nameštaj...
Stilski nameštaj tamnijih nijansi će se najbolje istaći sa pozadinom od tapeta cvetnog desena. Uz bogate motive klasični detalji postaće glamurozniji! Birajte tapete sa sjajnim motivima!




Ako imate beli nameštaj...
Beli nameštaj će doći do punog izražaja sa šarenim tapetama i veselim tonovima! Dovoljan je i samo jedan zid.




Fotelja ili komoda
I sasvim malo parče drapera dovoljno je da istaknete lepotu fotelje ili komode! Poigrajte se, pa ga napravite sa resama i pokojim karnerom. Simpatično rešenje, koje će umnogome izmeniti ambijent! Ne mora baš sve da bude predugačko!





Ručke
Bilo da se radi o komodama ili kuhinjskim elementima, birajte komade sa kitnjastim ručkama. Taj mali detalj tako mnogo znači.



Svetlo
Ukoliko imate spušten plafon u trpezariji i ulaznom delu stana, pored lustera iznad trpezarijskog stola obavezno ugradite i nekoliko halogenih svetiljki. Ne morate sve koristiti zajedno, ali ćete imati više mogućnosti za naglašavanje ambijenta i formiranje zanimljivih senki i novog ugođaja! Uz takvo osvetljenje vaša raskošna trpezarija će zasijati.







petak, 20. svibnja 2016.

10 ZAMJENA ZA BETON U DVORIŠTU




Nekada nije praktično a ni jeftino betonirati određene površine u dvorišu. Primjer su vrtne staze ili mjesta gdje jednostavno ne želite da raste trava. Takođe, beton nije poželjan u vrtovima uređenim u određenom stilu kao što je japanski, vintage, seoski… Međutim, postoje odgovarajuće zamjene za beton koje ćemo vam pokazati.

OBLUTCI

Upotrijebite oblutke koje možete kupiti u vrtnom centru, manje količine, ili kupiti na kubik, uglavnom riječnog porijekla. Oblutci mogu biti različite veličine i boje. Birajte one koji su širi i tanji. Stazu ograničite starim ciglama.






CIGLE I ŠLJUNAK

Cigle i šljunak su dobra kombinacija. Stare cigle slažite u kvadrate a prostor između njih popunite šljunkom. Njima možete napraviti prostor za vrtnu garnituru ili prilaz kući. Mogu da posluže za vrtove u formalnom stilu ali i one u neformlnom.






ŠLJUNAK

Šljunak je zanimljiv materijal. Možete ga iskoristiti za staze, prilaze kući ili za prostor za odmor, na primjer pored bazena. Ukrasite ga sa ornamentalnom travom.




ŠKRILJCI

Škriljke možete naći različitih boja. Upotrijebite ih za prostor između grmlja. Oštri su pa nisu pogodni za vrtne staze. 





STIJENA

Pločasti komadi sedimentnih stijena su materijal koji možete upotrijebiti za vrtne staze. Prostor između njih popunite šljunkom ili oblutcima. Takođe, pločasti komadi stijene gušće poredani mogu poslužiti za prostor gdje ćete postavit vrtnu garnituru, prostor između stijena pospite pijeskom.


GRANITNE KOCKE ILI KALDRMA

Granitne kocke su materijal koji možete upotrijebiti na različite načine. Tesani kamne možete upotrijebiti za zidanje zidova a kaldrmu za popločavanje vrtnih staza, prilaza, i sl.



KOMBINOVANJE DRVETA, ŠLJUNKA I STIJENA

Za dvorišta koja želite da imaju prirodan izgled kombinujte ova tri materijala. Drvene daske iskoristite za izgradnju mjesta za postavljanje vrtne garniture a pločaste stijene i šljunak za vrtne staze.




DRVENI PRAGOVI

Drvene pragove postavite između šljunka, dobićete izgled plaže. Ali možete ih postaviti i posadit travu između njih.




DRVENE LETVICE

Letvice mogu biti različite dužine i širine, jednostavno ih poredajte bez nekog reda. Ostavljajte između njih mali prostor koji možete posuti pijeskom.




SITNI TUCANIK

Izuzetno je popularan. Kombinujte ga sa prirodnim materijalima. Pošto nije toliko oštar kao škriljci pogodan je za sve površine.











KAKO POSADITI CVIJEĆE U PANJ




Posjekli ste drvo i sada ne znate šta da uradite sa panjem jer je isuviše veliko da biste ga izvadili iz zemlje. Druga opcija je da imate veliki panj kojim želite dekorisati vaš vrt ali nemate ideju kako da to uradite. Imamo rješenje za vas, posadite cvijeće u panj! Ako panj već nema rupu u sebi u koju možete posaditi cvijeće, moraćete je napraviti.


1 Prvo je potrebno da ako panj nema rupu u koju ćete saditi cvijeće da je sami napravite, za taj vam posao može poslužiti sjekira ili oštar pijuk. Rupa ne mora biti pravilnog oblika već samo dovoljno velika. 





2 Pazite da ostavite bar 7cm do ruba panja. Dubina rupe u panju bi trebala biti oko 20cm.





3 Da biste omogućili drenažu u ovakvoj saksiji potrebna vam je jedna drenažna rupa. Izbušite je bušilicom. Rupu možete izbušiti sa unutrašnje strane pod uglom kako bi vam bilo lakše.




4 Na dno rupe postavite krupniji šljunak kako zemlja ne bi zatvorila drenažnu rupu a potom u rupu naspite zemlju u koju ćete saditi cvijeće.




Nadamo se da vam se sviđa ova ideja. Oko ovakvog panja možete posaditi cvijeće kako bi sve bilo još interesantnije. Pazite na redoslijed cvjetanja kako bi preko cijelog ljeta panj bio šaren.